Spaljivanje kriptovaluta: Što je to i zašto se provodi?

Cijena Bitcoina prvi put je prešla 100.000 dolara, što je važan trenutak za digitalnu valutu.

Najpopularnija svjetska kriptovaluta u četvrtak (5. prosinca) ujutro bila je nešto iznad 103.000 dolara, dan nakon što je izabrani predsjednik Donald Trump izjavio da će nominirati zagovarača kriptovaluta za vođu Komisije za vrijednosne papire i burze (SEC).

Kao predsjednik komisije, Paul Atkins — koji je i sam bio bivši povjerenik SEC-a — bio bi odgovoran za agenciju koja je u posljednjim godinama pooštrila kontrolu nad kripto sektorom.

„Ako SEC pod njegovim vodstvom usvoji suradnički pristup prema kriptovalutama, to bi moglo otvoriti nove prilike za Web3 inovacije. Ta promjena dolazi u kritičnom trenutku, kada nekoliko visokoprofilnih tužbi — poput onih koje uključuju Coinbase i Ripple — oblikuju način na koji kripto tvrtke djeluju u SAD-u“, napisao je PYMNTS u srijedu (4. prosinca) nakon što je Trump objavio svoj izbor.

„Regulatorni okvir koji balansira zaštitu investitora s potrebom sektora za eksperimentiranjem mogao bi uspostaviti SAD kao globalno središte za kripto — nešto za čim industrija već dugo traži.“

Cijena Bitcoina bilježi rekordne visine od Trumpove pobjede prošlog mjeseca. Bivši i sadašnji predsjednik jednom je nazvao kriptovalute „prevarom“, no čini se da je promijenio stav tijekom svoje najnovije predsjedničke kampanje, obećavajući učiniti SAD „kripto prijestolnicom“ svijeta.

„Ovo je rally temeljen na zamahu“, izjavio je Jason Titman, izvršni direktor kripto brokera Swyftx, za Bloomberg News nakon što je Bitcoin prešao prag od 100.000 dolara.

„Globalni spot volumeni su iznad razina sredinom pandemije, a nominacija Paula Atkinsa za predsjednika SEC-a samo je dodatno povećala karnevalsku atmosferu.“

Izvještaj napominje da je Bitcoin bio samo nekoliko stotina dolara udaljen od 100.000 dolara 22. studenog. Obožavatelji kriptovaluta, prema tom izvještaju, vide brojku od šest znamenki kao dokaz da je Bitcoin suvremeni način očuvanja vrijednosti i zaštite od inflacije. Kritičari, međutim, tvrde da ova digitalna imovina nema temeljnu vrijednost i da je izložena hirovima spekulacija.

„Današnja prekretnica označava preokret u Bitcoinovom putovanju od nišnog sredstva do mainstream financijskog instrumenta“, rekao je Richard Teng, izvršni direktor Binanca, u izjavi poslanoj putem e-maila Bloomberg Newsu.

Pišući prošlog mjeseca o tome što budućnost može donijeti za kriptovalute pod Trumpom, PYMNTS je primijetio da deregulacija nosi određene rizike, osobito ako se granice zakonodavstva o vrijednosnim papirima pomaknu predaleko, što bi moglo povećati volatilnost na tržištu i izložiti nesofisticirane investitore riziku ako kupe nedovoljno provjerene ili nedovoljno regulirane digitalne aktive.

„Kripto tržišta su inherentno volatilna, a mogućnost smanjenog nadzora mogla bi pojačati ovu karakteristiku“, navodi se u izvještaju. „Deregulacija može dovesti do značajne spekulativne aktivnosti, što bi moglo učiniti kripto tržište podložnijim balonima i padovima.“

(Izvor: www.pymnts.com)

Podijeli:

More Posts